5 نکته کلیدی در طراحی فضاهای کوچک

طراحی دکوراسیون یک فضای کوچک شاید به نظر سخت تر و پیچیده تر به نظر برسد اما با رعایت یکسری اصول و ترفندها میتوان فضایی دلباز و بزرگتر را در معرض دید قرار داد. این مقاله به شما یاد می دهد که با استفاده از چند ترفند هوشمندانه یک اتاق کوچک را بزرگتر و دلبازتر جلوه دهید.
اتاق های کوچک می توانند احساس محدودیت و ناراحتی ایجاد کنند. اما برخی از مفاهیم طراحی، چشم را گول می زنند و باعث می شوند فضای داخلی بسیار جادارتر از آنچه هستند ظاهر می شوند.
تکنیک های رنگی ، تنظیم مبلمان و نورپردازی هوشمندانه فقط برخی از مباحثی است که در این پست به آنها می پردازیم.
1. از رنگهای روشن و تضادهای هوشمندانه استفاده کنید
به طور کلی رنگ های روشن باعث می شوند یک اتاق بزرگتر و روشن تر به نظر برسد. دیوارهای روشن منعکس کننده تر هستند و باعث می شوند یک فضا دلبازتر به نظر برسد و این به حداکثر رساندن اثر ایجاد شده توسط نور طبیعی کمک می کند. از طرف دیگر رنگهای تیره تمایل به جذب نور دارند و باعث می شوند اتاق کوچکتر به نظر برسد.
برای داشتن یک اثر بهینه ، رنگ های نرم و سفید ، آبی و سبز را انتخاب کنید و همیشه به یاد داشته باشید که اتاق های روشن تر بزرگتر و جذاب تر به نظر می رسند. سعی کنید برای دربها و چهارچوب ها رنگی سبک تر از دیوارها در نظر بگیرید. با این کار دیوارها دورتر به نظر می رسند و باعث می شوند اتاق نشیمن شما بزرگتر به نظر برسد.
2. نورپردازی عنصر اصلی در دلبازتر کردن یک فضا است
هرچه بیشتر از نور طبیعی در داخل فضای خانه استفاده شود خانه دلبازتر به نظر می رسد و باعث بزرگتر شدن آن می شود. اگر نور طبیعی زیادی ندارید ، می توانید با استفاده از وسایل روشنایی ، برخی از جلوه های خلاقانه را اضافه کنید. شما متحیر خواهید شد که چگونه این جمع کوچک می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.
اگر به نور طبیعی دسترسی دارید ، وارد کردن آن از طریق پنجره های بزرگ فوراً اتاق را با فضای بیرون از خانه متصل می کند ، دیگر فضای شما را محدود نمی کند. از نورپردازی پنجره ای استفاده کنید یا آنها را به عقب بکشید تا نور بیشتری وارد شود. اگر نمای بد است ، گیاهان یا گل ها را در نزدیکی ویندوز قرار دهید و از لامپ ها برای روشن تر کردن فضا استفاده کنید.
3. یک اتاق درهم ریخته برابر است با یک اتاق کوچکتر
- بهم ریختگی و نامرتب چیدن وسایل یکی از دلایل کوچکتر به نظر رسیدن اتاق می باشد.
- دیوارهای خود را با تصاویر زیادی نپوشانید. یک نقاشی بزرگ بهتر از یک گروه از نقاشی های کوچک است که  احساس شلوغی و بهم ریختگی به اتاق می دهد.
- هنگام تزئین یک اتاق کوچک ، یک نقطه کانونی ایجاد کنید. یک منطقه یا ویژگی ای که چشم را به خود جلب می کند. در اتاق ناهار خوری ، این احتمالاً میز خواهد بود. در اتاق خواب ، به احتمال زیاد تختخواب خواهد بود. آن نقطه کانونی را ستاره اتاق قرار دهید. مبلمان را طوری تنظیم کنید که فوکوس به آن منطقه جلب شود و دکوراسیون را در قسمت اتاق نگه دارید و به حداقل برسانید (تعداد لوازم جانبی را محدود کنید).
- کف را تا حد امکان شفاف نگه دارید. این یکی از مهمترین راه های حفظ حس جادار بودن است.
4- آینه ها می توانند اتاق شما را بزرگتر نشان دهند
آینه ها می توانند اتاق شما را بزرگتر نشان دهند. از یک نقطه کانونی استفاده کنید و آینه های خود را به سمت آن زاویه دهید تا توهم عمق را ایجاد کنید. آینه ها همچنین نور طبیعی و مصنوعی را منعکس می کنند تا یک اتاق در طول روز و شب روشن تر شود. آنها نور را به عمق اتاق گزاف گویی می کنند و باعث می شوند بزرگتر به نظر برسند.
قرار دادن آینه در نزدیکی یک پنجره برای بازتاب فضای بیرون از منزل بسیار مؤثر است. آینه های روی دیوارها و رومیزی شیشه ای باعث می شود اتاق شما احساس بازتری داشته باشد. همچنین می توانید از درهای کابینت آینه دار برای بزرگتر شدن فضاها استفاده کنید.
5- مبلمان خود را به حداقل برسانید
بعضی اوقات مبلمان می تواند فضای زیادی را به خود اختصاص دهد. برای جلوگیری از این امر از مبلمان چند منظوره استفاده کنید که می تواند به عنوان میز قهوه و تخت خواب هم استفاده شود. از یک میز ناهار خوری قابل ارتقا ، میزهای تاشو و جداول تودرتو استفاده کنید ، که در صورت عدم نیاز به آنها می توانید از فضای آنها استفاده دیگری ببرید.
قطعات بزرگتر مبلمان را در برابر دیوارها قرار دهید تا فضای آزاد به حداکثر برسد. مبلمان خود را متناسب با اندازه اتاق تنظیم کنید و مسیرها را مسدود نکنید.
مبلمان بلند می تواند سقف را پایین تر از حد واقعی جلوه دهد. اطمینان حاصل کنید که فضای زیادی بین مبلمان شما نیز وجود دارد. مبل و صندلی هایی با بازوهای باز و پایه هایی در معرض دید انتخاب کنید. این امر باعث می شود تا نور در زیر مبلمان فیلتر شود ، و اتاق را بزرگتر جلوه دهد.

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به هومو دکور می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح