شما اینجا هستید : صفحه اصلی  -> خدمات > طراحی دکوراسیون >

طراحی دکوراسیون

طراحی دکوراسیون داخلی؛ هنری که با مفهوم زیبایی رابطه ی مستقیم دارد و با استفاده از طرح های رنگی نشاط بخش ، ایده های متفکرانه در نور و فضا می تواند باعث ایجاد حس تفاوت و آرامش در محیط گردد.
فرایند طراحی دکوراسیون داخلی همانند هر فرایند هنری دیگر، دارای نکات و ریزه کاری‌ های خاصی است که با رعایت اصول تزئین، می تواند تغییرات فوق العاده ای را در محیط ایجاد نماید.
امروزه طراحان با پیروی از دانش روز طراحی و دکوراسیون داخلی و رعایت اصول و قواعدی مثل رنگ شناسی، هماهنگ‌سازی اجزای داخلی محیط و... می توانند فضایی با انعطاف پذیری بالا و تنوع پذیر از لحاظ چیدمان و آرایش سطوح ایجاد نمایند که در مجموع احساس رضایت بیشتر مخاطب را از فضا در پی خواهد داشت.

طراحی دکوراسیون
یکی از مدرن ترین کارهای امور امروزه که بسیار مورد توجه اقشار مختلف برای  منازل، شرکت ها ، ویلاها، پاساژها و  ... قرار گرفته است و روز به روز هم این میل و علاقه در بشر افزایش پیدا می کندتوجه به دکوراسیون می باشد . شما با وارد شدن به یک منزل یا محل کار اولین موردی که نظر مخاطب را جلب میکند نحوه ی چیدمان و طراحی دکوراسیون مکان می باشد که هر طراحی بسته به نوع مکان و عوامل دیگر متفاوت می باشد و یکی از عوامل تغییر روحیه در درون انسان تغییر می باشد. همه ی ما میدانیم که دکوراسیون هر چند کوچک و کم به نوع خانه و محل کار و ... تغییر حالت میدهد و باعث حس آرامش در فضا اگر به طبق اصول انجام گیرد می گردد. یک نوع دکوراسیون در یک منزل 40متری می تواند آن خانه را بزرگ تر از فضای اصلی به نمایش بگذارد یا بالعکس می تواند فضا را بسیار کوچک تر نشان دهد. پس ما متوجه می شویم که در طراحی دکوراسیون بنا به ابن دلیل و دلایل  دیگر بسیار مورد توجه قرار دارد. طراحی دکوراسیون باید از طرف متخصصین در این امر مورد توجه قرار گیرد که طراحی هر مکانی تخصص خاص خود را دارد. طراحی یک شرکت با یک منزل کاملا متفاوت و متعاقبا طراحی آن هم بسیار متفاوت می باشدهمه ی ما انسانها  در درون خود به دنبال آرامش و امنیت درون خود هستیم و همین مورد باعث شده که حداقل، در مکان زندگی یا محل کار خود که بسته به شرایط  بیشترین زمان زندگی خود را در آن میگذارنیم شاهد آرامش و زیبایی باشیم. امروزه اهمیت طراحی مناسب فضای داخلی منزل و محیط کار و تاثیر آن در افزایش بهره وری و ایجاد حس آرامش انکار ناپذیر می باشد. در طول این مدت نحوه طراحی داخلی بویژه طراحی دکوراسیون دستخوش تغییرات زیادی شده است اما امروزه طراحان داخلی سعی دارند کمتر از قرینه سازی استفاده نمایند و یا به بیان بهتر همان سبکهای کلاسیک رفته و بیشتر به دنبال سبک مدرن و امروزی باشند

معماری داخلی نقش عمده ای در کیفیت فضای ساختمان ایفا می کند. نحوه چیدمان و تقسیم بندی فضا، جنس و رنگ پوشش سطوح ( کف، سقف و دیوارها ) ، نور پردازی، مبلـمان و مجموعه عوامل موثر دیگر تعیین کننده زیبایی و کار آمدی فضاهای داخلی هستند. امروزه تاثیر معماری داخلی بر آرامش ( مجموعه هنجارهای عصبی) ، راندمان (در فضاهای اداری ) ، اثر بخشی ( در فضاهای تجاری ) بسیار بدیهی و لازم به نظر می رسد.
از سوی دیگر معماری داخلی به لحاظ معیارهای روانشناسی اهمیت بسیاری دارد. میزان امنیت، صمیمیت، شور و هیجان و آرامش موجود در یک فضا را می توان با راهکارهای مناسب تشدید یا تضعیف کرد. باید دانست که هر کدام از انسان ها دارای تعلقات ذهنی و روحی خاصی هستند که پاسخگویی به نیازهای آنها در معماری داخلی در اولویت قرار می گیرد.
عوامل متعددی که در شکل‌گیری یک طرح و دکوراسیون دخالت داردند اجرای کار نیازمند برنامه‌ای دقیق و منظم است. پیشرفت قدم به قدم و حساب شده از اتلاف وقت و هزینه می کاهد و در نتیجه حاصل کار را پر ثمر می‌سازد، لذا در طرح اجرائی عواملی چند لازم از قبیل عملکرد، افراد، آسایش، ویژگی های منزل، نقشه ی ساختمان، سطوح و ... می باشد که متخصص طراحی با در نظر گرفتن همه ی این شرایط باید کار طراحی دکوارسیون را انجام دهد.
امروزه با وجود و پدید آمدن دنیای مدرن همه ی انسانها به فکر زیبایی خود و محیط اطراف خود می باشند و چه بسا که آن مکان منزلشان باشد. افرادی هستند که هر چند سال یک بار طراحی دکوراسیون منزل خود را تغییر داده و یک تنوعی به زندگی خود می دهند . نکاتی که در دکوراسیون داخلی حائز اهمیت می باشد و باید اطلاعاتی از این موارد داشته باشیم عبارتند از: فضا، خط، شکل، نور، رنگ و بافت. که بدون شناسایی این عوامل نمیتوانیم یک طراحی و دکوراسیون زیبا و کارآمد داشته باشیم که در زیر به صورت مختصر توضیحاتی از این موارد خواهیم داد.
 فضا:  همان بخشی است که اسباب و اثاثیه را در آن چیدمان می کنید. توجه داشته باشید، به بخشی که هیچ وسیله ای در آن قرار ندارد، فضای منفی و به بخشی که در آن وسیله چیده شده است، فضای مثبت می گویند.
خط: خط شکل را به وجود می آورد و در طراحی داخلی به سه دسته افقی، عمودی و مورب تقسیم می شود.
 شکل: همان طور که در بالا اشاره کردم، شکل از ترکیب چند خط مختلف به وجود می آید و به دو نوع هندسی و ارگانیک دسته بندی می شود.
نور: این عنصر چه طبیعی و چه غیر طبیعی باشد، برای بهتر و زیباتر دیده شدن هر عنصر دیگری در دکوراسیون، لازم و ضروری است که باید حتما از آن به درستی استفاده کنید.
رنگ: رنگ ها یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر زیبایی هر فضایی می باشند.
بافت: باید بدانید به این که یک سطح به چه صورتی دیده و لمس می شود، بافت می گویند. در واقع این عنصر به فضای داخلی جذابیت و عمق می دهد و به دو دسته بافت بصری و واقعی تقسیم می شود. 
رعایت کردن تعادل در چیدمان وسایل نیز حائز اهمیت می باشد . 
ایجاد تعادل متقارن در فضا بسیار آسان است که اغلب آن را در محیط های رسمی و کلاسیک مشاهده می کنیم. برای این کار باید نقطه کانونی را به عنوان محور تقارن در نظر بگیرید و مانند اتاق پذیرایی زیر، وسایل را در اندازه، شکل، بافت و رنگ کاملا یکسان، در دو طرف آن محور قرار دهید. ایجاد تعادل بیشتر مناسب افرادی هستند که عاشق نظم و انظباط می باشند. و افرادی دیگر می توانند از تعادل نا متقارن استفاده کنند. این حالت نسبت به حالت قبل، از جذابیت و پیچیدگی بیشتری برخوردار است. به عنوان مثال برای تعادل نا متقارن در سالن پذیرایی ،از دو مبل کوچک در یک سمت و از یک مبل بزرگ در سمت دیگر استفاده شده است. حالا به دور از بحث های علمی و در خور متخصصین خرید یک فرش، استفاده از گیاهان و وسائل تزیینی دلخواه، استفاده مناسب از نور پردازی و ... همه ی اینها عوامل مهم دیگری در طراحی دکوراسیون منزل ما می باشند. 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به هومو دکور می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح